Çelik Lazer Kesim

Çelik Lazer Kesim

Çelik Lazer Kesim

Lazer ışınları kullanarak yapılan kesimi ifade eden lazer kesim, üretim hatası ve malzeme kaybı riskini ortadan kaldırarak, oldukça verimli bir kesim işlemi olanağı sunmaktadır. İçinde bulunduğumuz çağda çeşitli gazlar kullanarak lazer ışını elde etmek, eskiye oranla oldukça kolaylaşmıştır. Kaliteli ve güvenilir gazlar kullanılarak yapılan lazer kesimlerde, birçok bakımdan avantajlı bir iş prensibi işlemektedir. Lazer kesim, kalıba gerek kalmadan işleme imkanı verdiğinden dolayı, kalıp maliyetleri ortadan kaldırılmış olur.

Özellikle C75, C67, C45  sulu ve susuz çelik plaka üzerinde farklı parçaların işlenebilmesi, maliyetleri önemli ölçüde düşürür. Üstelik, malzemede oluşabilecek fire oranı da minimuma düşürülür, hatta fire olabilecek parçaları aynı anda farklı işler için kestirmek ve malzemeden tasarruf etmek de mümkün olabilir. İşlenecek malzemeler aynı olduğunda, ortak yüzeyler bir arada kesilerek işlem maliyetleri de düşürülebilir.

Lazer kesim işlemi esnasında büküm eksenler markalanır ve sonraki imalat aşamaları da daha kesim aşamasındayken desteklenmiş olur. Lazer kesim teknolojileri kullanılarak yapılan kesimlerde, çapaksız, kaliteli ve verimli kesim yapmak mümkün olur. Isı deformasyonu da minimuma çekilerek kesim yüzeylerinde oluşabilecek çapak ve kılcal çatlaklar engellenmiş olur.

Lazer kesimin en önemli avantajlarından biri de, küçük ve ayrıntılı kesim işlemlerinde bile güvenle ve rahatlıkla kullanılabiliyor oluşudur. Özellikle seri üretimden önceki aşamalarda ciddi bir kolaylık sağladığı gibi, seri üretim öncesi kayıpları da minimuma indirir. Üstelik yüksek teknoloji kullanan lazer kesim makineleri, isteğe ve ihtiyaca göre 2 boyutlu ve 3 boyutlu kesim tekniklerini de mümkün kılabilmektedir.

Sürekli ve kesintisiz bir kesim kalitesi, pürüzsüz bir işçiliği beraberinde getirir. Malzeme hassasiyetine uygun bir kesim tekniği, eksen hareketlerinden ve dış ortamdan gelen harici titreşimlerin olumsuz etkilerini de azaltarak ortaya çıkan malzemenin standartlara uygun ve mükemmel verimlilikte olmasını sağlar.